سبز قامتدوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

دانلود جزوه زیبا و بی نظیر کتاب مکاسب بصورت سوال و جواب و جواب نموداری

سخن دوست :امـام صـادق علیـه‌السـلام: گـریـه کننـده جـدم از جـای خـود بـر نمی‌خیـزد مـگر اینکه ماننـد روزی ڪه از مـادر متـولد شـده از گنـاهـان پاک اسـت.

تلخیص کتاب مکاسب

تلخیص کتاب مکاسب

موضوع : تلخیص

عنوان : جلد اول کتاب مکاسب

زبان : فارسی

 

توضیح مطلب

در این بخش از وب سایت سبز قامت ما قصد ارائه یک تلخیص بسیار عالی برای کتاب مکاسب را به شما عزیزان داریم ، امیدواریم که مورد پذیرش واقع شود.

این جزوه دارای حدود ۱۳۰ صفحه می باشد که بصورت سوال و جواب همراه با نمودار است.

 

توضیحی درمورد کتاب

کتاب مکاسب نوشته فقیهی ژرف نگر، غواص معارف الهی، شیخ مرتضی انصاری(ره) است، شخصیتی که به خاطر عمق افکار خود به «خاتم الفقهاء و المجتهدین» ملقب گشت و کتابش بالغ بر صد سال متن درسی حوزه های علمیه جهان تشیع است و فقهاء دیگر بحث های علمی و خارج خود را بر اساس آن بنیان نهاده اند که این خود بیانگر ویژگی خاص کتاب مزبور است.

هر انسانی که در کتاب مکاسب به دیده انصاف بنگرد تصدیق می کند که کتاب فوق غوامض فراوانی دارد از این رو است که شرح ها، حواشی و تعلیقه های فراوانی بر آن نگاشته شده و امثال محقق اصفهانی، آخوند خراسانی، محقق ایروانی، مرحوم شهیدی و … به بحث و بررسی پیرامون آن پرداخته اند.

 

بخشی از متن 

معنی حرمت اکتساب در عنوان «ماکسب حمرمه» چیست؟

مراد این است که نقل و انتقال کاال به قصد ترتب اثر، حرام است و مراد از چنین حرمتی، حرمت وضعی است نه این که اکل مال در مقابل آن حرام ـ حرمت تکلیفی ـ باشد زیرا حرمت اکل مال، امری فرعی و تبعی است و وقتی وضعا معامله حرام و باطل بود و اثر نقل و انتقال بر آن مترتب نشد، در چنین صورتی مال هر یک از بایع و مشتری به ملکیت او باقی بوده و در نتیجه تصرف طرف مقابل، تصرف در مال دیگری بوده و تکلیفا حرام است بنابراین در بسیاری از موارد بیع، هم حرام تکلیفی است و هم باطل.

به این پست امتیاز دهید.
Likes7Dislikes5
دانلود باکس
مشاهده با QR کد
نظرات و ارسال نظر