سبز قامتپنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸

دانلود فایل pdf خوش عاقبتی-یک متنی بسیار عالی و بینظیر برای منبرهای

سخن دوست :امـام صـادق علیـه‌السـلام: گـریـه کننـده جـدم از جـای خـود بـر نمی‌خیـزد مـگر اینکه ماننـد روزی ڪه از مـادر متـولد شـده از گنـاهـان پاک اسـت.

خوش عاقبتی دو

عاقبت خوب

موضوع: خوش عاقبتی دو

نویسنده: نامعلوم

زبان: فارسی

توضیحات

در این بخش از وب سایت سبز قامت ما قصد داریم مطلبی را در زمینه عاقبت خیری با عنوان خوش عاقبتی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

امیدواریم که مورد پسند شما عزیزان واقع  شود.

بخشی از متن

بسم الله الرحمن الرحیم

بحث ما در جلسه قبل راجع به خوش عاقبتی و بدعاقبتی بود. روایات که در تاریخ آمده را میخواهم بگویم.

بعضیها یک عمری بد هستند آخر عمر خوب میشوند. بعضیها یک عمری خوب هستند آخرشان بد میشود.

حاال نمونهها را برایتان میگویم. ۱ -اولین جنایتکار اهل بهشت است. شخصی بود به نام اکرمه ابن ابی جهد، اکرمه خیلی کارشکنی میکرداز دشمنان سرسخت پیغمبر(ص) بود. روزی که مسلمانها مکه را گرفتند، پیغمبر همه را بخشید و فرمود چهار نفر را نمیبخشم یکی از اینها آقای اکرمه بود چون بسیار کارشنکی کرد من را سوزاند. و دین من و آیین من را مسخره میکرد.

بنابراین همه مردم مکه و کفار را بخشیدم. چهار نفر را نمیبخشم یکی از آنها اکرمه بود، بروید آن را بگیرید و اعدامش کنید. مسلمانها رفتند بگیرنش ایشان فرار کرد و رفت کنار دریای احمر سوار کشتی شد میخواست فرار کند، اتفاقا کشتی در آستانه طوفان قرار گرفت نزدیک بود غرق بشود.

این با خودش گفت من اگر نجات پیدا کردم میروم و به پیغمبر ایمان میآورم نجات پیدا کرد و آمد پهلوی پیغمبر، گفت: یا رسول اهلل من همان اعدامی فراری هستم.

نذر کردم اگر خدا من را نجات داد به راه تو بیایم. حاال آمدهام تا مسلمان شوم. به هر حال ایمان آورد. بعد از اینکه ایمان آورد، به جبهه رفت و در جبهه شهید شد.

کسی که پیغمبر حکم اعدامش را پیغمبر بدهد فرار کرد و در آنجا نمیدانم چه لیاقتی داشته که خداوند از راه شرک به راه اسالم برگردانده شده و در جبهه شهید شده است.

این از خوش عاقبتی است. ۲ -حاال چه کار کنیم خوش عاقبت بشویم. از امام کاظم(ع) نقل شده که: »کَتَبَ الصَّادِقُ ع إِلَى بَعْضِ النَّاسِ إِنْ أَرَدْتَ أَنْ یُخْتَمَ بِخَیْرٍ عَمَلُکَ حَتَّى تُقْبَضَ وَ أَنْتَ فِی أَفْضَلِ الْأَعْمَالِ فَعَظِّمْ لِلَّهِ حَقَّهُ أَنْ (لَا) تَبْذُلَ نَعْمَاءَهُ فِی مَعَاصِیهِ وَ أَنْ تَغْتَرَّ بِحِلْمِهِ عَنْکَ وَ أَکْرِمْ کُلَّ مَنْ وَجَدْتَهُ یَذْکُرُنَا أَوْ یَنْتَحِلُ مَوَدَّتَنَا ثُمَّ لَیْسَ عَلَیْکَ صَادِقاً کَانَ أَوْ کَاذِباً إِنَّمَا عَلَیْکَ نِیَّتُکَ وَ عَلَیْهِ کَذِبُهُ«(عیونأخبارالرضا، ج۲ ،ص۴ .)امام صادق(ع) یک نامهای

نوشت فرمود: (إِنْ أَرَدْتَ أَنْ یُخْتَمَ بِخَیْرٍ عَمَلُکَ)، اگر میخواهی خوش عاقبت شوی نعمتهای خدا را در راه معصیت خدا خرج نکنیم. امام کاظم(ع) فرمود: (إِنَّ خَوَاتِیمَ أَعْمَالِکُمْ قَضَاءُ حَوَائِجِ إِخْوَانِکُمْ )(بحاراألنوار، ج۷۲ ،ص۳۷۹ ،)اگر میخواهید خوش عاقبت بشوید، مشکل مردم را حل کنید کارمندها اگر مشکل مردم را حل نکنید بدعاقبت میشوید.

میگویند چند رقم دزد داریم گاهی صدتومان از جیب یک کسی میدزدد. اگر یک ساعت یک نفر را معطل وعالف کردی وقت این را ندزدیدیم دزد زمان دزد نیست، اگر عمر شما را دزدیدند دزد نیستند. کسانی که با یک سری سرهم بندی و وعده و وعید، مردم را عالفشان کنند. شاید بتوان گفت که اینها سارق عمر مردم هستند.

چون پول من را بدزدی باز هم پول را به دست میآورم. اما عمر من را تلف کردی دیگر جایش پر نمیشود. به واهلل بسیاری از کارها را میتوان یک روزه هم کرد.

تلف کردن عمر مردم گناهش کمتر از تلف کردن مال مردم نیست. امیرالمومنین فرمود: اگر میخواهی خوش عاقبت بشوی باید توجه داشته باشی که، (مَا تَأْتِیهِ مِنْ خَیْرٍ فَبِفَضْلِ اللَّهِ)(بحاراألنوار، ج۶۷ ،ص۳۹۱ ،)اگر میخواهی خوش عاقبت بشوی خوبیهات را از خدا بدان. قران یک آیه دارد میگوید. (ما أَصابَکَ مِنْ حَسَنَهٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ ما أَصابَکَ مِنْ سَیِّئَهٍ فَمِنْ نَفْسِکَ) نساء/۷۹ ،خوبیها از خداست، بدیها از خودت است.

به این پست امتیاز دهید.
Likes2Dislikes0
دانلود باکس
مشاهده با QR کد

برچسب ها : ، ،

نظرات و ارسال نظر